
Konkursni rad - pohvala
Konkurs za izradu idejnog arhitektonskog rješenja osnovne škole u City Kvartu u Podgorici
Crna Gora
Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma
Godina
2023
Površina
7.388,7 m2
Autori
Dalia Dukanac i Stefan Đorđević
Tim
Maja Savić, Kristina Žilić i Tatjana Argakijev
Osnovna Škola Podgorica
Osnovna škola u City Kvartu koncipirana je kao spoj dva primarna volumetrijska elementa posmatrano i u horizontalnom i u vertikalnom planu, a koji čine jasne funkcionalne cjeline.
U horizontalnom planu dva dominantna volumena jesu dvije atrijumske cjeline namijenjene različitim ciklusima nastave. Prvi atrijumski organizovan sklop orijentisan ka unutrašnjem dvorištu posvećen je I ciklusu nastave; drugi atrijumski organizovan sklop predviđen je za II i III nastavni ciklus, a njegov centar čini
glavni hol škole sa pratećim programima i zajedničkim sadržajima.
U vertikalnom planu, školu grade donji korpus koji čini bazu objekta i obuhvata glavni hol sa zajedničkim i administrativnim sadržajima, kao i I nastavni ciklus i fiskulturni blok, i gornji korpus namijenjen II i III nastavnom ciklusu. Vertikalna podvojenost sklopa, dodatno je naglašena odabranom materijalizacijom.
Pored oblikovnog postupka, koncept prostorno-programskog rešenja škole zasniva se na veoma važnoj temi unaprijedjenja i osavremenjivanja načina edukacije djece i adolescenata. Naime, nasuprot tradicionalnim prostorima često namijenjenim isključivo didaktičkoj ulozi obrazovanja, projekat ove škole nudi polivalentne, prelazne i dinamične prostore koji teže uspostavljanju aktivnog društvenog života svih uključenih korisnika. Jedan od naglasaka je na integraciji nastavnih, sportskih i
vannastavnih (slobodnih) aktivnosti, a u cilju promocije i primjene novih, savremenih koncepata pedagogije.
Takvi ambijenti se prije svega ogledaju u prostornoj organizaciji centralnog plana hola i unutrašnjeg dvorišta (I ciklus), a zatim u drugim, manjim ambijentalnim celinama koje čine prelazne zone spoljašnjeg i unutrašnjeg prostora (krovne, edukativne bašte, individualna dvorišta/platoi, tribine, specifična distribucija rekreativnih sadržaja). Konačno, željeni karakter prostora dodatno se podstiče odabranom, kontrastnom materijalizacijom (beton nasuprot drvetu, sa akcentima vibrantne zelene boje).























